Nikol, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24BWCPG8789H1Z5
Call 08047676538 94% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Laser Power | 80 W |
| Machine Type | Metal Cutting Machines |
| Working Area | 1300×900 mm |
| Laser Type | Fiber |
| Material | MS |
| Supported Material | Nonwoven, Nylon, Lycra, Blended Fabric, Leather, Polyester, Denim, Felt, Cotton, Silk |
| Automation Grade | Automatic |
| Working Voltage | 220V |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Cutting Speed | 300 mm/s |
| Max Cutting Speed | 20 m/min |
| Control Software | LaserCut |
| Brand | Focus |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Machine Type | CO2 Laser |
| Type of Machine | MDF Laser Cutting Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Working Area | 1300x900 mm |
| Laser Power | 80 W |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Brand | Focus |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
View Complete details
| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Laser Type | Fiber |
| Usage/Application | Metal |
| Brand | Focus |
| Marking Depth | 1 mm |
| Supporting Format | PLT |
| Cooling Mode | Air Cooling |
View Complete details
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20 W |
| Voltage | 360 V |
| Brand | Focus |
| Marking Speed | 8000 mm/s |
| Marking Speed Capacity | 6000 mm/s |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Marking Speed Capacity | 5000 mm/s |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Machine Type | Automatic |
| Power | 2 HP |
| Offering Laser | Hdpe Pipes |
| Automation Grade | Automatic |
| Marking Area | 50mm x 50mm |
| Laser Type | CO2 |
| Usage/Application | UV Laser Marking |
| Voltage | 240 V |
View Complete details
| Marking Speed Capacity | 6000 mm/s |
| Laser Type | CO2 |
| Usage/Application | Laser Marking Machine |
| Offering Laser | Lldpe Drip Lateral |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Working Area | 1300*900 mm |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Brand | Focus |
| Voltage | 240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Single Phase |
View Complete details
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Usage/Application | Metal |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Frequency Range | 50Hz |
| Marking Depth | 1 mm |
| Weight | 50 kg |
View Complete details
| Laser Power | 2000 W |
| Working Area | 2500*1200 mm |
| Cutting Speed | 40M/MIN |
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
View Complete details